מכון הארבעה – המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, או בקיצור המרב"ד, ידוע גם בשם "מכון הארבעה". מכון זה הוא יחידה מנהלית הפועלת תחת משרד הבריאות. תפקידו המרכזי של מכון הארבעה הוא לקבוע את הכשירות הרפואית והמנטלית לנהיגה של נהגים בעלי מצבים בריאותיים מסוימים או של עברייני תנועה. המטרה העיקרית של מכון הארבעה היא למנוע תאונות דרכים שעלולות להיגרם עקב ליקויים או מגבלות בריאותיות של הנהג.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאר פרטים או חייג: 050-9693593

מחברת: עו"ד רובי אלבראנס

עו"ד רובי אלבראנס

עו"ד רובי אלבראנס הינה לשעבר מנהלת ענף וועדת ערר במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לעו"ד אלבראנס ניסיון בניהול אלפי ערעורים על מגוון הסוגיות הרפואיות בגינן נשללים רישיונות נהיגה במכון הרפואי. עו"ד אלבראנס מכהנת כיום כיו"ר ועדת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים של לשכת עורכי הדין.
תוכן עניינים
מכון הארבעה

מדי שנה, עשרות אלפי נהגים מופנים על ידי גורמים שונים כגון משרד הרישוי, המשטרה או רופאים לעבור בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. בדיקות אלו כוללות לרוב בדיקה גופנית על ידי רופא, בדיקות פסיכולוגיות וקוגניטיביות, ובמקרים מסוימים גם בדיקות פסיכיאטריות ונרקולוגיות. תוצאות בדיקות הכשירות במרב"ד משפיעות באופן ישיר על מעמד רישיון הנהיגה של הנבדקים ועל זכותם ויכולתם להמשיך לנהוג.

נהגים המוזמנים לבדיקות במרב"ד עשויים להימצא במתח ובחשש רב לגבי גורלו של רישיון הנהיגה שלהם. לאור ההשלכות המשמעותיות של הבדיקות, חשוב מאוד שהנהגים המופנים יכירו ויבינו את הליך הבדיקות וידעו כיצד להיערך אליהן בצורה מיטבית.

במקרים רבים, נהגים המתמודדים עם הליכי מכון הארבעה חשים חסרי אונים ובלבול אל מול מערכת ביורוקרטית מורכבת הכוללת מונחים רפואיים וחוקיים. לכן, יותר ויותר נהגים בוחרים להיעזר בליווי ובייצוג של עורך דין מומחה בתחום מכון הארבעה ודיני התעבורה.

עורך דין מנוסה יכול לספק הכוונה, ייעוץ משפטי וליווי צמוד לאורך כל שלבי ההליך אל מול המכון הרפואי. החל משלב ההפניה לבדיקות, דרך ההיערכות אליהן, ליווי במהלך הבדיקות עצמן ועד לקבלת ההחלטה הסופית. בנוסף, במקרה של קבלת החלטה שלילית על אי כשירות או הגבלת רישיון על ידי מכון הארבעה, עורך דין יוכל להגיש ערר ולייצג את הנהג בוועדת הערר.

המודעות לחשיבות הליווי המשפטי בהליכי מכון הארבעה הולכת וגוברת בשנים האחרונות. נהגים רבים מבינים כיום כי ההשקעה בעורך דין מומחה שייעזור להתמודד עם המכון הרפואי היא קריטית לשמירה על רישיון הנהיגה שלהם ולהמשך ניהול שגרת חייהם. בחירת עורך דין בעל התמחות מוכחת בתחום מכון הארבעה הוא צעד חשוב ומומלץ לכל נהג שמעוניין למקסם את סיכויי ההצלחה שלו בהליך.

מי מופנה לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

ישנם מספר גורמים עיקריים המוסמכים להפנות נהגים לבדיקות מכון הארבעה. הגורם הראשון והנפוץ ביותר הוא משרד הרישוי. משרד הרישוי מפנה למרב"ד קבוצות שונות של נהגים:

 • מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי או משא כבד, אשר נדרשים לעבור בדיקות רפואיות מקיפות יותר בשל האחריות הכבדה הנובעת מהיותם נהגים מקצועיים.
 • עברייני תנועה אשר הורשעו בעבירות חמורות כגון נהיגה בשכרות או גרימת תאונות קטלניות ועל פי הוראת בית המשפט נשלחים לבדיקות כתנאי להחזרת רישיונם.
 • נהגים מבוגרים (מעל גיל 65-70) אשר נדרשים לעבור בדיקות תקופתיות על מנת לוודא את כשירותם הגופנית והקוגניטיבית לנהיגה.

גורם נוסף אשר מפנה נהגים רבים למרב"ד היא משטרת ישראל. המשטרה שולחת למכון הארבעה שתי אוכלוסיות עיקריות:

 • נהגים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים קשות או קטלניות, במיוחד במקרים בהם עולה חשד למצב בריאותי או נפשי שתרם להתרחשות התאונה.
 • נהגים אשר נתפסו כשהם נוהגים תחת השפעת סמים או אלכוהול. במקרים אלו, המשטרה מבקשת ממכון הארבעה לבדוק אם מדובר בשימוש חד פעמי או בהתמכרות העלולה לסכן את הנהג ואת הציבור.

לעיתים, נהגים מופנים למרב"ד גם על ידי רופאים מטפלים. זאת, במקרים בהם הרופא נחשף למידע רפואי על מטופל אשר מהווה עילה או חשד לפגיעה אפשרית בכשירות הנהיגה שלו. למשל, אבחון של מחלת נפש, התקף לב, אירוע מוחי, התמכרות או ירידה קוגניטיבית משמעותית. במצבים אלו, הרופא מחויב על פי חוק לדווח למרב"ד ולהפנות את המטופל לבדיקת כשירות.

בנוסף, ישנם מספר גופים נוספים אשר עשויים להפנות נהגים להליכי מכון הארבעה:

 • צה"ל – בעיקר במקרים של חיילים בעלי מגבלות בריאותיות או חיילים המיועדים לתפקידי נהיגה ייעודיים.
 • המוסד לביטוח לאומי – מבוטחים אשר מקבלים קצבאות נכות ונדרשים להוכיח את כשירותם לצורך נהיגה.
 • בתי משפט – בעיקר בהקשרים של תיקים פליליים או אזרחיים בהם עולה שאלת הכשירות הרפואית של הנהג.

חשוב להבין כי ההפניה של נהג לבדיקות במרב"ד אינה מהווה גזירת גורל או ראיה לאי כשירות. ההפניה נעשית באופן ממוקד ומבוססת על רף מסוים של מידע רפואי או ראייתי המצביע על אפשרות לסיכון בנהיגה. יחד עם זאת, לרבים מהמופנים קיים סיכוי טוב לקבל אישור לכשירות מלאה או חלקית בתום הבדיקות.

מכיוון שרוב הנהגים המוזמנים למכון הארבעה אינם בקיאים בהליך הבדיקות ובמשמעויותיו, חשוב מאוד לפנות בהקדם לייעוץ והכוונה של עורך דין המתמחה בתחום מכון הארבעה. עורך דין יוכל לבחון ביסודיות את נסיבות ההפניה ואת התיק הרפואי, לייעץ כיצד להתכונן לבדיקות ובמידת הצורך לסייע בליווי הנבדק במהלכן. ליווי משפטי נכון יכול להגדיל את הסיכוי לקבלת תוצאה חיובית ולהחזרת רישיון הנהיגה.

אילו בדיקות מתבצעות במכון הרפואי?

כאשר נהג מופנה למכון הארבעה, הוא עובר סדרה של בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות מקיפות. מטרת הבדיקות היא לקבוע האם המצב הבריאותי והנפשי של הנהג מאפשר לו לנהוג בבטחה. הרכב הבדיקות נקבע באופן פרטני עבור כל נבדק, בהתאם לגורם ההפניה, סוג הבעיה הרפואית ורמת הסיכון הנתפסת. להלן פירוט של הבדיקות השכיחות במכון הארבעה:

 1. בדיקת רופא כללי: זוהי בדיקת הבסיס שעוברים כל הנהגים המגיעים למרב"ד. הבדיקה כוללת תשאול מקיף על ההיסטוריה הרפואית, מדידת מדדים כגון לחץ דם ודופק, בדיקת ראייה ושמיעה, בדיקה נוירולוגית בסיסית ועוד. הרופא גם יעיין בתיק הרפואי ובמידע שהועבר מהגורם המפנה. בתום הבדיקה, הרופא יחווה את דעתו לגבי מצבו הבריאותי הכללי של הנהג.
 2. בדיקה פסיכולוגית: במקרים רבים, הנהג יופנה לבדיקת מיון על ידי פסיכולוג. הבדיקה כוללת לרוב שני חלקים: האחד, מבחנים ממוחשבים הבודקים מגוון יכולות קוגניטיביות הנדרשות לנהיגה כגון זמן תגובה, קשב וריכוז, תפיסה מרחבית, קואורדינציה ועוד. החלק השני הוא ראיון קליני עם פסיכולוג שמטרתו לאבחן את מצבו הנפשי של הנבדק, את רמת היציבות הרגשית והתנהגותית שלו ואת התאמתו האישיותית לנהיגה. חוות הדעת הפסיכולוגית עשויה להיות גורם משמעותי בהחלטה הסופית.
 3. בדיקת פסיכיאטר: בדיקה זו תתבצע במצבים בהם עולה חשד למחלת נפש, להפרעה פסיכיאטרית או לבעיה נפשית העלולה להשפיע על הנהיגה. למשל, דיכאון קליני, הפרעה דו-קוטבית, סכיזופרניה, חרדה חמורה, הפרעת קשב וריכוז ועוד. הפסיכיאטר יאבחן את מצבו הנפשי של הנהג וייתן את חוות דעתו המקצועית לגבי הסיכון הנשקף ממנו. במקרים מסוימים עשויה להידרש גם חוות דעת לגבי ההשפעה של תרופות פסיכיאטריות על כושר הנהיגה.
 4. בדיקת נרקולוג: במקרים של שימוש מתמשך או מזדמן בסמים, באלכוהול או בחומרים פסיכואקטיביים אחרים, יופנה הנהג לבדיקה על ידי נרקולוג – רופא מומחה להתמכרויות. בדיקה זו חשובה בעיקר כדי לאבחן האם מדובר בהתמכרות של ממש או בשימוש מזדמן, וכדי להעריך את רמת הסיכון לנהיגה תחת השפעה. במקרים מסוימים עשוי הנרקולוג להמליץ על תכנית גמילה או טיפול שיאפשרו לנהג לשקם את כשירותו.

חשוב לציין כי הבדיקות במרב"ד אינן חד פעמיות וסטטיות. בתום הבדיקות השונות, הצוות הרב מקצועי של המכון דן בממצאים ובחוות הדעת וגובש המלצה כוללת לגבי מצבו של הנהג. לעיתים, נדרשות בדיקות או מבדקים חוזרים במהלך השנה על מנת לעקוב אחר השיפור או ההתדרדרות במצב.

לאור מורכבות הבדיקות ומשמעותן, מומלץ מאוד להיעזר בליווי של אנשי מקצוע המתמחים בתחום מכון הארבעה. עורכי דין בעלי מומחיות וניסיון בייצוג מול מכון הארבעה יוכלו לכוון את הנהג, לסייע לו בהיערכות המנטלית והרגשית לקראת הבדיקות ואף להתערב במידת הצורך בזמן אמת. לעיתים, עצם נוכחותו של עורך דין לצד הנבדק עשויה למנוע יחס לא הולם או פגיעה בזכויותיו. ליווי משפטי מקצועי הוא נדבך חשוב ביותר בהתמודדות המורכבת אל מול הבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

מסמכים נדרשים והיערכות לבדיקה במכון הרפואי

כאשר נהג מוזמן להגיע לבדיקות במרב"ד, הוא מקבל הנחיות מפורטות לגבי המסמכים והמידע שעליו להביא עימו. איסוף החומר וההכנה המסודרת של התיק הרפואי הם משימה חשובה ביותר המשפיעה ישירות על ההליך. ככלל, ישנן כמה קטגוריות של מסמכים שיש להכין:

 1. תעודה מזהה: יש להצטייד בתעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון עדכניים הנושאים את תמונת הנהג. מטרת המסמך המזהה היא לוודא את זהותו של הנבדק ולהימנע מאי-התאמות או זיופים אפשריים.
 2. מידע רפואי: זהו החלק המרכזי והחשוב ביותר בתיק. הנהג נדרש להמציא מידע רפואי עדכני ומקיף ככל הניתן מרופאו האישי ומקופת החולים בה הוא חבר. המידע צריך לכלול סיכומי מחלה, בדיקות שבוצעו, אבחנות, תרופות וכו'. במקרה של אשפוז בשנה האחרונה, יש לצרף את סיכום האשפוז (מכתב שחרור). מסמכים רפואיים חסרים או לא מעודכנים עלולים לגרור דחייה או צורך בהשלמות מיותרות.
 3. טפסים וחוות דעת: נהג המופנה למכון הארבעה עשוי להידרש למלא טפסים שונים כגון שאלונים על מצבו התפקודי והבריאותי, הצהרות והתחייבויות. במקרים מסוימים גם נדרש למלא טפסים ע"י רופאים מומחים בתחום הרלוונטי למצבו הרפואי של הנהג. למשל, חוות דעת נוירולוג במקרה של פרכוסים או מחלות מוח, חוות דעת פסיכיאטרית במקרה של מחלת נפש וכד'. כל הטפסים יהיו חתומים ע"י הרופאים הרלוונטיים.

בתהליך איסוף המסמכים הרפואיים וההיערכות לבדיקות, עולות שאלות רבות כגון אילו פרטים למסור, כיצד להציג את המידע, מה לכלול ומה להשמיט. זוהי נקודה קריטית בה ייעוץ והכוונה של עורך דין מומחה לענייני מרב"ד יכולים לעשות את ההבדל. עורך הדין יוכל לסייע בהכנה נכונה של התיק הרפואי, במיון המסמכים הרלוונטיים, בניסוחים המדויקים של ההצהרות והטפסים. כל זאת מתוך ראייה משפטית של התמונה הכוללת והאינטרס של הנהג.

לא פחות חשוב, עורך הדין יעזור לנהג להבין לעומק את ההשלכות האפשריות של כל פרט רפואי שיימסר ויספק לו כלים להחליט איזה מידע חיוני למסור ואיזה מידע עלול להזיק יותר מאשר להועיל. ישנם מקרים בהם דווקא מסירה מדויקת ומפורטת של ההיסטוריה הרפואית, על אף הקשיים והמגבלות, תשרת את הנהג ותסייע בקבלת החלטה חיובית לגביו. לעומת זאת, יש מצבים בהם עדיף לגלות רק את המידע ההכרחי ולהימנע מחשיפת יתר שעלולה לסבך את התהליך.

זהו תפקידו של עורך הדין האמון על התחום – לתת לנהג את הליווי והמענה המשפטי לאורך כל הדרך משלב איסוף המסמכים והכנת התיק ועד לקבלת ההחלטה הסופית של מכון הארבעה. בחירה נכונה של עורך דין מנוסה המכיר את ההתמודדות עם מכון הארבעה על כל היבטיה, יכולה לחסוך לנהג טעויות, לסייע בידיו להתמקד במסמכים ובמידע החשובים באמת ולהגדיל את סיכוייו להשיב לעצמו את רישיון הנהיגה.

עלות הבדיקות במכון הרפואי ותשלום אגרות

נהגים רבים המופנים לבדיקות במרב"ד (מכון הרפואי לבטיחות בדרכים) מופתעים לגלות כי מדובר בהליך כרוך בעלויות כספיות לא מבוטלות. בהתאם לתקנות התעבורה, הבדיקות במכון אינן ממומנות על ידי המדינה או קופות החולים, אלא מחייבות את הנהג בתשלום אגרה.

נכון לעכשיו, עלות האגרה לבדיקה ראשונית במרב"ד עומדת על 683 ₪. מדובר בסכום גבוה שלא כל נהג יכול לעמוד בו בקלות, בפרט כאשר מדובר בהליך לא מתוכנן המתרחש לעיתים בפתאומיות. יש לקחת בחשבון כי במקרים מסוימים הנהג נדרש לעבור בדיקות חוזרות או משלימות, כל אחת מהן כרוכה בתשלום אגרה נוספת (בדיקה חוזרת עולה 351 ₪).

למרות העלות הגבוהה, חשוב להבין כי אין מנוס מתשלום האגרה שכן היא מהווה תנאי לביצוע הבדיקות ולקבלת האישורים הנדרשים. אי תשלום במועד עלול לגרור עיכוב משמעותי בהליך ואף להביא לדחיית הבדיקה. לכן, מומלץ להיערך מבעוד מועד ולבחון את אפשרויות התשלום העומדות בפני הנבדק:

 • תשלום מקוון: ניתן לשלם את אגרת הבדיקה באופן מקוון דרך אתר האינטרנט הייעודי של מערכת התשלומים הממשלתית. התשלום מתבצע באמצעות כרטיס אשראי, עם אפשרות לפריסה של עד 18 תשלומים. זוהי הדרך הנוחה והמהירה ביותר לסגור את נושא התשלום מבלי להגיע פיזית למכון.
 • עמדות תשלום במכון: בכניסה למכון הארבעה ממוקמות עמדות תשלום אוטומטיות המאפשרות לשלם את האגרה במקום. גם כאן התשלום מתבצע באמצעות כרטיס אשראי, עם אפשרות לתשלומים. חשוב להגיע עם אמצעי התשלום המתאימים על מנת למנוע עיכובים מיותרים ביום הבדיקה.
 • תשלום בבנק הדואר: אפשרות נוספת היא לשלם את האגרה באמצעות שובר תשלום ייעודי של מכון הארבעה בסניפי בנק הדואר. במקרה זה, יש להקפיד על תשלום במזומן בלבד ועל הצגת השובר המקורי. שיטה זו מתאימה יותר לנבדקים שאין ברשותם כרטיס אשראי או שמעדיפים שלא להשתמש בו.

למרות האפשרויות השונות, לעיתים נהגים מוצאים את עצמם מתקשים בהסדרת התשלום מול המכון. בין אם בשל אילוצים כלכליים, חוסר הבנה של ההליך או בשל מצבים בירוקרטיים מורכבים. במצבים אלו, ליווי של עורך דין יכול להיות משמעותי. עורך דין המתמחה בתיקי מרב"ד יוכל להציע לנהג מספר פתרונות אפשריים:

 • סיוע בקבלת הארכה ודחיית מועד התשלום במקרה של קושי זמני.
 • הגשת בקשה מנומקת לפריסת תשלומים או הקלה בתנאי התשלום.
 • התערבות מול הגורמים הרלוונטיים במרב"ד במקרה של אי-הסדרים או עיכובים בירוקרטיים.
 • ליווי וסיוע בהבנת התהליך הכרוך בתשלום ובהתנהלות אל מול מערכת האגרות של מכון הארבעה.

על אף שסוגיית האגרות והתשלום במרב"ד עלולה להיתפס כטכנית ושולית, למעשה מדובר בהיבט משמעותי ומלחיץ של ההליך בעיני נהגים רבים. לכן, גם בהיבט הזה של התהליך, חשוב להיעזר בליווי משפטי מקצועי שיוכל לתת מענה הולם, להסיר מכשולים בירוקרטיים ולסייע לנהג להתמקד בעיקר – השבת רישיון הנהיגה שלו. הבחירה בעורך דין בעל מומחיות בתחום מכון הארבעה תאפשר קבלת הכוונה מושכלת לגבי אופן התשלום הנכון והיעיל ותמנע סיבוכים ועיכובים מיותרים הכרוכים בהיבט הכספי של הבדיקות.

החלטת המכון הרפואי לגבי הכשירות הרפואית לנהיגה

לאחר שהנהג עובר את מכלול הבדיקות הרפואיות והמבדקים הנדרשים במרב"ד (מכון רפואי לבטיחות בדרכים), הגורל של רישיון הנהיגה שלו תלוי כעת בהחלטת המכון. בהתבסס על תוצאות הבדיקות, חוות הדעת של הרופאים והפסיכולוגים ועיון מעמיק בתיק הרפואי של הנבדק, המכון מגבש המלצה באשר למידת הכשירות הרפואית שלו לנהיגה.

ההמלצה של מכון הארבעה מועברת בצורה מרוכזת ותמציתית למשרד הרישוי, שהוא הגוף המוסמך לקבל את ההחלטה הסופית והמחייבת בעניין. למעשה, משרד הרישוי הוא שמחזיק בסמכות החוקית לשלול, להגביל או להחזיר את רישיון הנהיגה בהתאם להמלצת המכון.

בקווים כללים, ישנן שלוש תוצאות אפשריות להחלטת מכון הארבעה:

 1. כשיר רפואית ללא מגבלות: זהו המקרה האופטימלי מבחינת הנהג. פירושה של ההחלטה היא כי המכון השתכנע שהנהג עומד בקריטריונים הבריאותיים הנדרשים לנהיגה בטוחה, ללא צורך בהגבלות או בתנאים נוספים. במצב זה, הרישיון יוחזר לנהג במתכונתו המקורית.
 2. כשיר עם מגבלות או תנאים: במקרים מסוימים, המכון עשוי להעריך שהנהג אומנם כשיר לנהוג, אך בכפוף למגבלות או לתנאים שנועדו להפחית את רמת הסיכון. למשל, הגבלה של שעות הנהיגה, חובת שימוש באביזרי עזר, בדיקות רפואיות תקופתיות וכיו"ב. ההגבלות יירשמו ברישיון ויחייבו את הנהג מבחינה חוקית.
 3. אי כשירות רפואית לנהיגה: זוהי כמובן ההחלטה הקשה ביותר עבור הנהג. משמעותה היא כי מצבו הרפואי או המנטלי של הנהג אינו מאפשר לו לנהוג בבטחה בשלב זה. במקרה של אי כשירות, הרישיון יישלל לתקופה מסוימת או בצמיתות, בהתאם לנסיבות הרפואיות. עם זאת, במקרים מתאימים המכון יכול להמליץ על מסלול שיקום או בדיקות חוזרות בעתיד.

אחת הבעיות המרכזיות עבור נהגים רבים היא שההחלטות של המכון מנוסחות לרוב באופן לאקוני וחסר. הנהג מקבל הודעה קצרה על ההמלצה שניתנה בעניינו, אך ללא פירוט של הנימוקים הרפואיים והמשפטיים שעמדו בבסיסה. מדובר במצב תסכול ומתסכל אשר מקשה על הנהג להבין את מצבו ולשקול את צעדיו הבאים.

למרבה הצער, על מנת לקבל גישה למלוא החומר הרפואי והנימוקים של המכון, הנהג נדרש להגיש בקשה מפורשת בכתב. זהו הליך בירוקרטי נוסף שרק מוסיף לחוסר הוודאות ולתחושת חוסר האונים.

בדיוק כאן נכנס לתמונה הצורך בליווי משפטי של עורך דין המתמחה בתיקי מרב"ד. עורך הדין יוכל לסייע לנהג בשני מישורים משמעותיים:

 • הבנת ההחלטה לעומקה: עורך הדין יפנה אל המכון בבקשה לקבלת ההחלטה המנומקת על כל חלקיה, ילמד את חומר הרקע הרפואי ויסביר לנהג במונחים בהירים את פשר ההחלטה ואת השלכותיה המעשיות. כך, הנהג יוכל סוף סוף להפסיק לגשש באפלה ולהשיג תמונה ברורה של מצבו.
 • גיבוש תגובה והמשך ייצוג: במקרים המתאימים, עורך הדין יוכל לסייע לנהג בגיבוש תגובה משפטית להחלטת המכון. זה יכול להתבטא בהגשת השגה או ערעור מנומק, בדרישה לעריכת בדיקות רפואיות נוספות, בהצגת ראיות ומסמכים משלימים שיכולים לשנות את התמונה ועוד. המטרה היא למצות את זכויותיו של הנהג ולוודא שההחלטה הסופית תהיה הוגנת וצודקת.

החלטת מכון הארבעה על מידת הכשירות הרפואית לנהיגה היא רגע מכונן ומלחיץ מאין כמוהו. מדובר בהחלטה בעלת השלכות רחבות על חייו ועתידו של הנהג. כאשר הנהג מקבל את ההודעה מהמכון הוא עלול לחוש מבולבל, אבוד ומתוסכל. חוסר הבהירות באשר לנימוקי ההחלטה רק מוסיף שמן למדורה.

בשלב הזה חשוב מאוד לפנות לעורך דין על מנת לקבל ייעוץ וליווי צמוד. רק באמצעות עורך דין מנוסה שמכיר את מכון הארבעה ואת הדרך להתמודד עם החלטותיו, ניתן יהיה לפענח את המשמעות המדויקת של ההחלטה, להעריך את סיכויי ההצלחה בהליך ערעור ולגבש אסטרטגיה משפטית מנצחת להחזרת הרישיון. בחירה מושכלת בעורך דין המתמחה בניהול תיקי מרב"ד תאפשר לנהג להאיר את המציאות הרפואית והמשפטית שעימה הוא מתמודד, למצות את מלוא זכויותיו ולסלול את דרכו בחזרה אל הכביש.

הגשת ערעור על החלטת המכון – ועדת ערר

כאשר נהג מקבל ממכון הארבעה החלטה על אי כשירות רפואית לנהיגה או על הגבלת רישיון הנהיגה שלו, הדבר עלול להיות מכה קשה ובלתי נתפסת. עם זאת, חשוב לדעת כי ההחלטה אינה בהכרח סופית וניתן לערער עליה בפני ועדת הערר של מכון הארבעה.

ועדת הערר היא מעין "בית משפט" פנימי של המכון אשר מוסמך לבחון מחדש את ההחלטות שהתקבלו ולשקול אותן באופן בלתי תלוי. הוועדה מורכבת מאנשי רפואה ומשפט בכירים אשר אינם היו מעורבים בקבלת ההחלטה המקורית, וזאת על מנת להבטיח הליך הוגן ושקוף.

על פי התקנות, נהג שקיבל החלטה שלילית ממכון הארבעה רשאי להגיש ערר לוועדה תוך 30 ימים מהיום שבו קיבל את ההודעה מהמכון. מדובר בלוח זמנים קצר יחסית ולכן יש לפעול במהירות ובתושייה כדי לממש את זכות הערעור.

בדיון שמתקיים בפני ועדת הערר, הנהג (או בא כוחו) יכול להציג את טענותיו ואת הראיות שיש בידיו כדי לאתגר את החלטת המכון. מנגד, נציג מכון הארבעה מציג את הנימוקים שהובילו להחלטה המקורית. לאחר ששמעה את הטיעונים של שני הצדדים, הוועדה מתכנסת ומקבלה החלטה סופית בעניינו של הנהג.

ישנן מספר תוצאות אפשריות להחלטת ועדת הערר:

 • קבלת הערעור במלואו – במקרה זה ההחלטה של מכון הארבעה תבוטל והנהג יוכרז ככשיר רפואית לנהיגה ללא מגבלות.
 • דחיית הערעור – אישור ההחלטה של מכון הארבעה והשארתה על כנה, כלומר שלילה או הגבלה של רישיון הנהיגה בהתאם לקביעת המכון.
 • שינוי ההחלטה – למשל, המרת אי כשירות לכשירות חלקית, הסרה או הוספה של תנאים והגבלות וכד'.

לצערנו, המציאות מלמדת כי הסיכוי הסטטיסטי לקבלת ערר על ידי ועדת הערר של מכון הארבעה אינו גבוה. על פי הנתונים העדכניים, רק כ-14% מהערעורים מתקבלים באופן מלא, כאשר במרבית המקרים הוועדה מותירה את ההחלטה המקורית על כנה או מסתפקת בשינויים קלים.

עם זאת, חשוב להדגיש כי הצלחת הערעור תלויה במידה רבה באיכות ההכנה וההצגה שלו. מניסיוננו, כאשר הערר מוגש על ידי עורך דין מומחה המתמחה בתחום מכון הארבעה, שיעור ההצלחה של הערעור עולה באופן דרמטי ומגיע לעיתים ליותר מ-70%.

ההבדל בין ערר "רגיל" לבין ערר שמוגש בסיוע עורך דין מתבטא בכמה מישורים:

 • ניסוח משפטי נכון ומקצועי – עורך דין מנוסה יודע כיצד לנסח את נימוקי הערעור בצורה משכנעת, בהירה ומבוססת משפטית ורפואית.
 • התמקדות בנקודות המהותיות – במקום לגעת בכל סוגיה אפשרית, עורך דין יידע למקד את הערר בטיעונים ובראיות שיש להם הסיכוי הגבוה ביותר להשפיע על החלטת הוועדה.
 • הבאת חוות דעת וראיות נוספות – עורך דין יוכל לאתר ולגייס מסמכים רפואיים, חוות דעת מומחים ועדויות שיכולים לחזק את הערר ולשנות את התמונה העובדתית.
 • ייצוג בדיון עצמו – הדיון בפני ועדת הערר הוא הזדמנות פז להציג את הטיעונים בעל פה. עורך דין מיומן יגיע לדיון מוכן היטב ויצליח להעביר את המסרים הנכונים בצורה הטובה ביותר.

מעבר להיבט המשפטי הטהור, ליווי של עורך דין בהליך הערר מעניק לנהג גם יתרונות נוספים. ראשית, זה מאפשר לנהג להרגיש שיש לצידו בעל מקצוע שמושיט לו יד ומלווה אותו במסע המתיש מול המערכת. שנית, עורך הדין לוקח על עצמו את עיקר הנטל של ההתנהלות אל מול מכון הארבעה וגורמי הרישוי, ובכך מקל על הנהג ומאפשר לו להתמקד בשיקום כשירותו הרפואית.

הגשת ערר על החלטת מכון הארבעה היא זכות בסיסית של הנהג וחובה לנצל אותה כאשר הדבר רלוונטי. עם זאת, לא מדובר בהליך טכני פשוט ויש לתת את הדעת על הסיכויים והסיכונים הכרוכים בו. על מנת למקסם את ההצלחה ולהפוך את הערעור מהימור למהלך משפטי מושכל, מומלץ בחום לשכור שירותיו של עורך דין מנוסה המתמחה בתיקי מרב"ד. בחירה נכונה בעורך דין מהימן ומוכח בתחום הערעורים יכולה להכריע את הכף ולהבטיח כי הנהג ישוב במהרה אל מאחורי ההגה.

משרד עורכי דין המתמחה בענייני המכון הרפואי ודיני תעבורה

משרד עורכי דין ז'ורבסקי- אלבראנס הוא ייחודי בהתמחותו בתחום המכון הרפואי ודיני תעבורה:

 • למשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה וידע מקצועי נרחב בתחום.
 • עו"ד אלבראנס כיהנה בעבר כיועצת משפטית של המכון ובקיאה בנבכי ההליכים.
 • עו"ד ז'ורבסקי מהמובילים בישראל בייעוץ וייצוג בתיקי מכון הארבעה.
 • המשרד מספק מעטפת שלמה של ליווי משפטי החל משלב ההפניה ועד להכרעה.
 • ידע במגוון מקרים של ליקויים רפואיים, נפשיים והתמכרויות ובאסטרטגיות טיפול.

לסיכום

עבור כל נהג המופנה לבדיקות הכשירות במכון הרפואי, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ מקצועי מתמחה בנושא. הניסיון, ההכרות העמוקה עם המכון והידע במגוון רחב של מקרים רפואיים, מעניקים יתרון משמעותי בהתמודדות מול הליך מורכב זה. משרד ז'ורבסקי-אלבראנס מציע מומחיות ייחודית בתחום המכון הארבעה שיכולה לסייע לנהגים רבים להחזיר ולשמר את רישיונם.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאר פרטים או חייג:

050-9693593

אודות ז'ורבסקי - אלבראנס

משרד עורכי דין ז'ורבסקי – אלבראנס מתמחה בדיני תעבורה ומציע מניפת שירותים משפטיים מקצועיים ואיכותיים.

משרדנו חרט על דגלו גישה ייחודית אשר רואה את "הלקוח במרכז", והערכים המנחים אותנו הם רגישות, מקצועיות, בקיאות, עדכנות, שקיפות, אמינות ויצירתיות משפטית.

אנחנו נעזור לך להחזיר את הרישיון שלך. עם ניסיון של מעל 20 שנה, אנחנו כאן בשבילך! משרד עו"ד ז'ורבסקי – אלבראנס מומחים בתעבורה והמכון הרפואי

כך אנחנו יכולים לסייע לך:

לכל שאלה בנושא ניתן ליצור קשר דרך האתר או לחייג למספר:
050-9693593

נשמח לשמוע מה דעתכם על המאמר:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם את:

כמה זמן לוקח לקבל תשובה המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב נהגים שנדרשים לעבור בדיקות במרב"ד היא: כמה זמן ייקח לקבל תשובה? בגדול – בין 4-6 שבועות. עם זאת, לשאלה הזו שהיא על פניו פשוטה, טומנת בחובה מורכבות רבה ומושפעת ממגוון גורמים, ולכן המקרים הספציפים שלכם עלולים להתעכב. מי ובכמה? בואו נדבר על זה;

קרא עוד »

כיצד להחזיר את רישיון הנהיגה לאחר שלילה עקב אחוזי נכות

הנהיגה היא חלק בלתי נפרד מחייו של אדם מודרני. היא מאפשרת לנו להגיע לעבודה, ללימודים, לקניות, לרופא, לפגוש חברים ולבלות. עבור אנשים בעלי מוגבלויות, יכולת הנהיגה חשובה אף יותר, שכן היא מאפשרת להם לשמור על עצמאותם ועל איכות חייהם.

שלילת רישיון נהיגה עקב אחוזי נכות יכולה להיות מכה קשה. היא עלולה לגרום לתחושות של תסכול, חוסר אונים ובידוד. יתרה מזאת, שלילת רישיון הנהיגה עלולה להשפיע משמעותית על היכולת לעבוד, ללמוד ולתפקד בחיי היום יום.

עם זאת, חשוב לדעת שישנם צעדים שניתן לנקוט כדי לנסות להחזיר את רישיון הנהיגה. במאמר זה נסקור את הסיבות הנפוצות לשלילת רישיון נהיגה עקב אחוזי נכות, נסביר מה עליכם לעשות אם רישיון הנהיגה שלכם נשלל, ונפרט את האפשרויות העומדות לרשותכם.

מטרת המאמר היא לספק לכם מידע חיוני שיעזור לכם להתמודד עם שלילת רישיון הנהיגה ולקבל החלטות מושכלות לגבי הצעדים הבאים.

קרא עוד »
כיצד עורך דין יכול לעזור לכם להתמודד עם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כיצד עורך דין יכול לעזור לכם להתמודד עם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרבד) ממלא תפקיד קריטי בשמירה על ביטחון הציבור בכבישים. זימון למכון יכול להוות חוויה מלחיצה וקשה עבור רבים, שכן תוצאות הבדיקות עלולות להשפיע באופן משמעותי על יכולתם לנהוג ואף על אורח חייהם. במקרים רבים, פניה לעורך דין מומחה המכון הרפואי יכולה להוות גורם מכריע בהצלחה מול המכון. להלן הרחבה מעמיקה יותר בנוגע לתרומתו של עורך דין המכון הרפואי בכל שלב ושלב לאורך התהליך:

קרא עוד »

המומחים שיעזרו לכם להחזיר את רישיון הנהיגה שניפסל על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אובדן רישיון הנהיגה יכול להיות אירוע קשה ומלחיץ, במיוחד אם אתם תלויים בכלי הרכב שלכם לצורך עבודה, לימודים או ניהול חיי היומיום. במקרים בהם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) פסל את רישיון הנהיגה שלכם, קיימות מספר דרכים להחזיר אותו, ומומחים שונים יכולים לסייע לכם בתהליך. כמו בכל הליך משפטי מי שאמון על ניהול ותיאום המומחים הנדרשים בתיק הנו עורך דין מרב"ד אשר מנהל את ההליך בפני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים , ועדת הערר או בית המשפט לפי הצורך.

קרא עוד »
עישון קנאביס בזמן נהיגה

האם שימוש בקנאביס רפואי מחייב זימון לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים בישראל משתמשים בקנאביס רפואי לטיפול במגוון מצבים רפואיים. כתוצאה מכך, עולה השאלה האם שימוש בקנאביס רפואי מחייב זימון לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד).

התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית. בעבר, נהגים המחזיקים ברישיון לקנאביס רפואי היו מחויבים לעבור בדיקה במרב"ד באופן אוטומטי. אולם, בשנת 2019, משרד הבריאות פרסם הנחיה חדשה ששינתה את המצב.

קרא עוד »
תשלום אגרה ועדת ערר

תשלום אגרה לפני הדיון בועדת ערר

ועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) היא גוף שנועד לבחון מחדש החלטות רפואיות בנוגע לרישיונות נהיגה. אדם שהוחלט על פסילת רישיונו או הגבלתו, או מי שנדרש לעבור בדיקות רפואיות מיוחדות, רשאי להגיש ערר לוועדה זו.

קרא עוד »

תודה שפנית, נחזור אליך תוך כמה שעות ביום העבודה

תודה שפנית, נחזור אליך תוך כמה שעות ביום העבודה