נהיגה בשכרות

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאר פרטים או חייג: 050-9693593

מחברת: עו"ד רובי אלבראנס

עו"ד רובי אלבראנס

עו"ד רובי אלבראנס הינה לשעבר מנהלת ענף וועדת ערר במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לעו"ד אלבראנס ניסיון בניהול אלפי ערעורים על מגוון הסוגיות הרפואיות בגינן נשללים רישיונות נהיגה במכון הרפואי. עו"ד אלבראנס מכהנת כיום כיו"ר ועדת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים של לשכת עורכי הדין.
תוכן עניינים
עו"ד נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא מעבירות התעבורה החמורות והמסוכנות ביותר. שתיית משקאות חריפים טרם נהיגה ברכב מסכנת את הנהג, הנוסעים והמשתמשים האחרים בדרך. אין ספור מחקרים שנערכו בנושא מצאו קשר הדוק בין אלכוהול לתאונות דרכים ובמיוחד בין שכרות לתאונות דרכים קטלניות (עם הרוגים או פצועים בדרגות קשות). בתי המשפט הגדירו את התופעה כ"מכת מדינה", והמחוקק ורשויות האכיפה נוקטים כלפי נהיגה בשכרות במדיניות של אפס סובלנות.

מבחינה משפטית, עבירת הנהיגה בשכרות מצויה בסעיף 62(3) לפקודת התעבורה האוסר על אדם לנהוג ברכב או להיות ממונה על רכב כאשר הוא שיכור. על פי רוב, כתב אישום בגין נהיגה בשכרות מבוסס על בדיקת שכרות שבוצעה לנהג לאחר שנעצר לביקורת או בעקבות מעורבותו בתאונת דרכים.

נהיגה בשכרות

החשיבות שבפנייה לייעוץ משפטי

התמודדות עם כתב אישום או חשד בגין נהיגה בשכרות דורשת קבלת ייעוץ משפטי. רצוי כבר מהשלבים המוקדמים ביותר. המחוקק קבע לצד עבירה זו פסילת מינימום של שנתיים לפחות (ופסילה ארוכה יותר אם זוהי עבירה חוזרת). בתי המשפט לא יסטו מפסילת המינימום אלא במקרים חריגים ואין צורך להכביר במילים אודות משמעות הדבר מבחינת הנהג ובני משפחתו.

כמו כן, כל עבירה אחרת שבוצעה ביחד עם נהיגה בשכרות עלולה להיתפס כחמורה יותר. לדוגמה, דינו של אדם שיכור שגרם לתאונת דרכים הוא חמור יותר מדינו של נהג שגרם לתאונה בעודו פיכח.

בנוסף, להרשעה בנהיגה בשכרות יכולות להיות השלכות עתידיות על רישיון הנהיגה של הנאשם גם לאחר ריצוי העונש. ייתכן והוא יידרש להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים בבואו לקבל את רישיונו לאחר הפסילה והבדיקה הנ"ל עלולה לגרור המלצה שלא לחדש את הרישיון מחמת "אי התאמה לנהיגה בטוחה".

בדיקת שכרות בשטח

רוב בדיקות השכרות שמבוצעות לנהגים בשטח נעשות על ידי מכשיר הינשוף. אמצעי טכנולוגי שמאפשר בדיקה קצרה ולא פולשנית המציגה פלט של שיעור האלכוהול בגופו של הנהג. בדיקת שכרות יכולה להתבצע גם כבדיקת דם או בדיקת שתן וזאת כאשר הנהג מופנה לתחנת משטרה לטובת העניין. מבחינת החוק והפסיקה, שיכור הוא מי ש:

  • בדיקת ינשוף מעלה כי ריכוז האלכוהול בגופו גבוה מ-240 מ"ג לליטר אוויר נשוף.
  • בדיקת דם מעלה כי ריכוז האלכוהול בגופו של הנהג גבוה מ-50 מיליגרם ל-100 מיליליטר דם.

כמו כן, השוטרים יכולים לערוך לנהג "בדיקת מאפיינים" הכוללת ביצוע פעולות מוטוריות שונות והם מתייחסים בדו"ח להתרשמותם הכללית מהנהג (עיניים אדומות, דיבור מבולבל, עייפות, חוסר ריכוז וכדומה). חשוב לדעת כי הנהג לא רשאי לסרב לעבור את הבדיקה. על פי החוק, אדם המסרב לבדיקת שכרות רואים אותו כמי שנהג בשכרות.

כיצד ניתן להתמודד עם נהיגה בשכרות בעזרת עורך דין?

עורך דין הבקיא בדיני תעבורה יכול לסייע לנהג להתמודד עם חשד ו/או כתב אישום בגין נהיגה בשכרות. ראשית, ייצוג משפטי נכון עשוי לאתר "כשלים" בביצוע בדיקת השכרות בשטח ובכך לשמוט את הקרקע תחת הראיה המדעית המרשיעה. למשל, האם השוטרים הקפידו על הנהלים הדרושים לבדיקת שכרות, האם המכשיר כויל כנדרש, האם השוטרים הסבירו לנהג מהן השלכות סירובו לבצע את הבדיקה במידה שסירב וכדומה.

שנית, גם אם לא ניתן לסתור את תוצאות הבדיקה בבית המשפט, יש לייצוג המשפטי משקל רב בסוגיית העונש. האם יש מקום לסטות מענישת המינימום בהתאם לנסיבות המקרה, האם ניתן לרכך את הפסילה עם מתן אפשרות לנהיגה בנסיבות ספציפיות (לדוגמה, נסיבות בריאותיות), האם אפשר ללמוד מעברו התעבורתי של הנהג על כך שמדובר במעידה חד פעמית ואין מקום להחמיר עמו בגזר הדין וכדומה.

עורך דין נהיגה בשכרות

עורך דין נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא עניין רציני שכן יש בה כדי לגרום לאיבוד השליטה ברכב ולפגיעה בגופו של אדם אחר בדרך, נהג או הולך רגל. ישנה התייחסות מפורשת במערך חוקי התעבורה לנהיגה תחת השפעה של אלכוהול ומכיוון שמדובר בפעולה "מדעת" או במילים אחרות בבחירה של הנהג לנהוג תחת השפעת אלכוהול או סמים – הרי שמדובר בעניין חמור ביותר. על פניו, מי ששתה משקאות אלכוהוליים חייב להימנע מנהיגה ואם נהג בכל זאת והסתבך עקב כך עם הרשויות  – כדאי לו לשכור את שירותיו של עורך דין נהיגה בשכרות שמכיר את התחום, עוסק בו בשגרה וצבר ניסיון רב. עורך דין שיש לו את הידע הנרחב להבין את פרטי ההליך המשפטי, אשר מקבל גוונים שונים אצל שופטי התעבורה, כאשר לכל אחד ואחד מהם נקודת מבט שונה לגבי עבירות השכרות. התנהלות משפטית נכונה של עורך דין מומחה בתחום של נהיגה בשכרות, תוך הכרה מדויקת עם חוקי התעבורה והשופטים בדין, יכולה להשפיע באופן משמעותי על תוצאות ההליך המשפטי הנגזר מעבירת השכרות עד כדי הפחתת האישומים ולסייע ללקוח שלו להגן על שגרת חייו ככל האפשר.

איך יעזור עורך דין נהיגה בשכרות במקרה כזה?

כאמור, עורך דין שכבר ייצג לקוחות לאחר שנתפסו נוהגים תחת השפעה של אלכוהול יידע איך לנהל את התיק בפני משטרת ישראל ובתי המשפט השונים. ראשית, עורך דין נהיגה בשכרות ילמד להכיר את הלקוח שלו על מנת להבין מי הוא ומה הוא, כלומר האם שתיית אלכוהול היא עניין שבשגרה עבורו או שמא מדובר במעידה חד פעמית. עורך דין נהיגה בשכרות ילמד לעומק את המקרה שמולו, יכיר לעומק את נסיבות המקרה והראיות המצויות בתיק החקירה כנגד הלקוח, יבין את המשמעויות של מה שקרה ויציע אסטרטגיית פעולה שתתאים ללקוח ותהווה עבורו את הרע במיעוטו. חשוב לוודא שפונים אל עורך דין מקצועי, מנוסה ומיומן העוסק בתחום התעבורה מידי יום ומצוי באולמות בתי המשפט השונים  ולא לעורך דין שהעיסוק בנושאי התעבורה ותאונות הדרכים מבוצע אצלו כדרך אגב, בנוסף לעיסוק בתחומים אחרים.

להימנע מנהיגה בשכרות – העצה הטובה ביותר!

אין ספק שבישראל הנושא של נהיגה תחת השפעת אלכוהול נמצא בשיח הציבורי כל הזמן. עורך דין נהיגה בשכרות הוא זה שיידע לסייע ללקוח להיחלץ ממצב בעייתי או מסוכן מבחינה משפטית ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא להימנע מנהיגה לאחר שתיית משקאות אלכוהוליים בכל כמות או מינון. אף פעם אין לדעת באמת איך ישפיע האלכוהול על הנהיגה ולכן הכי כדאי להימנע מזה.

אם אתם מחפשים עורך דין שיסייע לכם לאחר נהיגה בשכרות – הגעתם למקום הנכון. אנחנו במשרד ז'ורבסקי אלבראנס, עם ניסיון וידע עשירים בתחום, נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאר פרטים או חייג:

050-9693593

אודות ז'ורבסקי - אלבראנס

משרד עורכי דין ז'ורבסקי – אלבראנס מתמחה בדיני תעבורה ומציע מניפת שירותים משפטיים מקצועיים ואיכותיים.

משרדנו חרט על דגלו גישה ייחודית אשר רואה את "הלקוח במרכז", והערכים המנחים אותנו הם רגישות, מקצועיות, בקיאות, עדכנות, שקיפות, אמינות ויצירתיות משפטית.

אנחנו נעזור לך להחזיר את הרישיון שלך. עם ניסיון של מעל 20 שנה, אנחנו כאן בשבילך! משרד עו"ד ז'ורבסקי – אלבראנס מומחים בתעבורה והמכון הרפואי

כך אנחנו יכולים לסייע לך:

לכל שאלה בנושא ניתן ליצור קשר דרך האתר או לחייג למספר:
050-9693593

נשמח לשמוע מה דעתכם על המאמר:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם את:

עישון קנאביס בזמן נהיגה

האם שימוש בקנאביס רפואי מחייב זימון לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים בישראל משתמשים בקנאביס רפואי לטיפול במגוון מצבים רפואיים. כתוצאה מכך, עולה השאלה האם שימוש בקנאביס רפואי מחייב זימון לבדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד).

התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית. בעבר, נהגים המחזיקים ברישיון לקנאביס רפואי היו מחויבים לעבור בדיקה במרב"ד באופן אוטומטי. אולם, בשנת 2019, משרד הבריאות פרסם הנחיה חדשה ששינתה את המצב.

קרא עוד »
תשלום אגרה ועדת ערר

תשלום אגרה לפני הדיון בועדת ערר

ועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) היא גוף שנועד לבחון מחדש החלטות רפואיות בנוגע לרישיונות נהיגה. אדם שהוחלט על פסילת רישיונו או הגבלתו, או מי שנדרש לעבור בדיקות רפואיות מיוחדות, רשאי להגיש ערר לוועדה זו.

קרא עוד »

תודה שפנית, נחזור אליך תוך כמה שעות ביום העבודה

תודה שפנית, נחזור אליך תוך כמה שעות ביום העבודה